Przy wyborze laptopa zwraca się uwagę na wiele parametrów. Jednym z nich jest długość przekątnej matrycy. To ona bowiem ma wpływ na rozdzielczość ekranu i nasycenie kolorów. Na rynku dostępne są laptopy z różnymi typami matryc. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się wybierając konkretną matrycę.

Matryca TN

Matryce do laptopów podzielić można na trzy rodzaje. Mowa tu o matrycach TN, IPS oraz o matrycach VA. Matryca TN zawiera warstwę ciekłych kryształów, które znajdują się pomiędzy szklanymi płytkami. Z kolei płytki oddzielone są elementami dystansowymi. Cechą matrycy TN jest szybki czas reakcji. Dzięki temu może być ona wykorzystywana do gier komputerowych. Trzeba jednak przyznać, że odwzorowanie kolorów nie jest tu idealne. Dlatego matryca TN najlepiej sprawdza się w pracy biurowej.

Matryca IPS

Matryce do laptopów typu IPS eliminują wiele wad, jakie znaleźć można było w matrycach TN. Konstrukcja tej matrycy składa się z ciekłych kryształków. Te poruszają się w sposób równoległy względem ekranu. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie szerokiego kąta widzenia. Dodatkowo zapewnia to wysoką jakość obrazu oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Dziś metryce IPS są matrycami stosowanymi najpowszechniej. Małym minusem tego typu matrycy jest jednak dłuższy czas reakcji w porównaniu z matrycami TN. Świetnie jednak nadają się do tworzenia i oglądania multimediów. Dlatego też często wybierane są przez grafików komputerowych.

Matryce do laptopów – jaki rodzaj wybrać?Matryca VA

Matryce do laptopów VA charakteryzują się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Uwagę zwraca tu wysoki kontrast oraz szczegółowość obrazu. Niestety dość dużą wadą tego typu matryc jest długi czas reakcji oraz odświeżania. Matryca VA najlepiej sprawdzi się w laptopach, które używane będą do codziennego, domowego korzystania.

Matryca błyszcząca a matryca matowa

Porównując różne matryce, warto zauważyć, że na rynku dostępne są zarówno matryce błyszczące, jak i matowe. Matrycę błyszczącą cechuje bardzo duże nasycenie kolorów. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy w pomieszczeniu znajduje się kilka punkowych źródeł światła. Ekran zaczyna odbijać światło, a to powoduje, że nie do końca widać wyraźnie to, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Problem ten rozwiązuje matryca matowa. Jej zaletą jest to, że pozwala na swobodne korzystanie z laptopa na zewnątrz przy intensywnym słońcu. Jednak nie oferuje ona tak dobrego nasycenia kolorów jak matryca błyszcząca. Wybór matrycy pod tym kątem uzależniony jest od indywidualnych preferencji.