O parze szpilek od Jimmy'ego Choo, Manolo Blahnik'a czy Christian'a Louboutin ze słynną czerwoną podeszwą marzy niejedna kobieta. Co takiego mają w sobie szpilki, przed noszeniem których ostrzegają ortopedzi, że my kobiety, jesteśmy w stanie wydać na nową parę ostatnie pieniądze? Odpowiedź jest niezwykle prosta -  Szpilki to kwintesencja kobiecości!

Krótka historia szpilek

Pierwsze obcasy pojawiły się w na początku XVI wieku. Z założenia miały pomagać utrzymywać nogi w strzemionach podczas jazdy konnej. Męskie nogi. Panowie tak polubili obcasy, że z czasem wprowadzili je na salony czyniąc z nich ważny dodatek swojej garderoby. Pierwszą kobietą, która odważyła się na włożenie butów na obcasie była 14 letnia Katarzyna Medycejska. Chcąc dodać sobie kilka centymetrów wzrostu oraz wyglądać doroślej w dniu ślubu z księciem z Orleanu, w 1533 roku zamówiła u weneckiego szewca buty na obcasie. Przez kolejne wieki buty na obcasie ewoluowały. W XVII wieku wywarły duży wpływ na postrzeganie kobiecej sylwetki (barok), żeby w XVIII wieku stać się tym elementem garderoby, którego chętnie nie eksponowano. Kojarzono je bowiem z burżuazją, która w tamtym czasie nie cieszyła się zbytnią przychylnością społeczeństwa. Era szpilek zaczęła się jednak w XX wieku. To Christian Dior jest odpowiedzialny za ich masową ekspansję. W 1947 roku, Dior ubrał swoją modelkę w biały żakiet i rozkloszowaną czarną sukienkę. Na głowie modelki umieścił ścięty kapelusz, na dłoniach czarne rękawiczki. Całość dopełniły jasne buty na zwężającym się obcasie. Ich twórcą był Roger Viver - wielki szewc, który stworzył pierwsze prawdziwe szpilki. Kobiety na całym świecie oszalały na ich punkcie. Szaleństwo to trwa do dziś.

Szpilki - obowiązkowe wyposażenie szafy każdej kobiety

Szpilki mają w sobie swoistą magię. Daj dziewczynie odpowiednią parę butów (w domyśle szpilek) a podbije świat - Marylin Monroe wiedziała co mówi. Szpilki nie tylko optycznie wydłużają nogę, wysmuklają kostkę czy uwydatniają łydkę. Kobieta automatycznie się prostuje, zaczyna inaczej się poruszać, nabiera gracji. Wraz z wysokością obcasa wzrasta jej pewność siebie. Ma wtedy poczucie, że świat leży u jej stóp! Nie tylko kobiety kochają ten rodzaj obuwia. Szpilki przyciągają spojrzenia, zwłaszcza męskie i mocno oddziałują na wyobraźnię. Dlatego właśnie każda kobieta powinna mieć w swojej szafie przynajmniej jedną parę szpilek. Najlepiej klasyczną - czarne lub beżowe, z zakrytą piętą i palcami. Sprawdzą się o każdej porze roku i będą pasować praktycznie do wszystkiego. Nawet najgorsza sukienka połączona z piękną parą szpilek nabierze eleganckiego wyglądu. Zwykły T-shirt i jeansy nabiorą szyku kiedy połączysz je z parą szpilek. Są ponadczasowe i zawsze modne.