Praktycznie każdy z nas w swoim życiu miał lub widział bolący pęcherzyk, który wypełnił się przezroczystym płynem, chociażby na ustach. Nieestetyczne zmiany skórne, które przeszkadzają w normalnym życiu,  są często nie tylko bolące ale również ciężkie w wyleczeniu. Aby jak najlepiej i najszybciej usunąć zmiany należy wspomóc leczenie od samego początku.

Czym jest opryszczka? 

Opryszczkę powodują dwa typy wirusa HSV, jest to choroba zakaźna. Typu pierwszego powoduje zakażenia od pasa w górę czyli najczęściej usta i skóra twarzy. Zwana jest również skwarką, febrą lub zimnem. Natomiast typu drugiego najczęściej występuje jako opryszczka narządów płciowych, pośladków oraz odbytu.. Wirus ten zostaje przez całe życie w zwojach nerwów czuciowych i połączeniach neuronów ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się możliwością reaktywacji po czasie uśpienia.

Objawy opryszczki

Zakażenie wirusem może przebiegać na dwa sposoby: objawowo lub bezobjawowo. Rozwija się od 2 do 12 dni. Do miejscowych objawów należą swędzenie, pieczenie, nadwrażliwość lub mrowienie zaczynające pojawianie się zmian skórnych. Następnie występują wykwity na skórze, drobne pęcherzyki, wypełnione surowiczą, przejrzystą treścią, Po paru dniach następuje pękniecie pęcherzów i zagojenie się ran i nadżerek w postaci strupów. Bezobjawowo najczęściej chorują dzieci do 5 roku życia.

Nawroty choroby - co może powodować

Czynniki wyzwalające nawroty choroby to przede wszystkim stres, choroby infekcyjne najczęściej przebiegające z gorączką, przemęczenie, miesiączka, promieniowanie UV, a nawet zabiegi kosmetyczne takie jak dermabrazja czy makijaż permanentny.

Jak wspomagać leczenie?

Łagodzenie dolegliwości nawracającej opryszczki można wykonać w domu. Najlepszymi sposobami są okłady z cebuli, czosnku, aloesu, cytryny, robienie naparów z melisy czy też sody oczyszczonej albo octu. Pomocne jest również roztwór z kwasu acetylosalicylowego, smarowanie miodem, olejkiem z drzewa herbacianego lub przykładanie torebki z świeżo zaparzoną herbatą. Wszystkie te sposoby powodują odkażenie miejscowe, zmniejszenie stanu zapalnego oraz zatrzymują namnażanie się wirusa.

Jakimi sposobami można zarazić się opryszczką?

Zakażenie opryszczką jest bardzo łatwe, dochodzi do niego poprzez bezpośredni kontakt z skorą lub błonami śluzowymi osoby chorej. Możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt niebezpośredni, mimo, że wirus utrzymuję się krótko, można zarazić się przez korzystania ze sztućców osoby chorej, ubraniami, ręcznikami lub pocałunkiem w policzek. Zakażenie jest przenoszone również poprzez kontakty seksualne, również oralno-genitalne. Najbardziej aktywne wirusy są w fazie wypełnionych płynem pęcherzyków, wtedy możliwość zarażenia się jest największa. Jeśli pojawią się już strupki ryzyko jest coraz mniejsze.